Login

Tinker Cup 2015 Results

Updated 21/12/15

Pos Forename Surname No. Guest / Novice  Novice  placing Actual time Handicap time Tinker Cup Handicap  placing Awards
1 Chris Law 394 JN 1 0:46:14     Ian Roberts Trophy
2 Jonny McLean 370     0:47:12 0:45:42 1 Tinker Cup
3 Katie Walshaw 398 F   0:47:28 0:47:28 5 Norman Haigh Trophy
4 Kai Sunman 376 N 2 0:49:05      
5 Joe Law 393 J   0:50:31 0:49:31 22  
6 Helen Berry 399 F   0:50:42 0:47:42 7  
7 Dan Shaw 368     0:51:45 0:47:45 8  
8 Dan Stewart 351     0:52:10 0:49:40 24  
9 Mark Law 392     0:53:23 0:49:23 20  
10 Andy Shaw 366     0:53:34 0:49:04 15  
11 Jim Durrans 390     0:53:34 0:49:19 19  
12 Garreth Humphries 378     0:53:41 0:49:11 18  
13 Helena Croft 379 GF   0:53:55      
14 Chris Beadle 371     0:54:43 0:50:43 30  
15 Ian Sutcliffe 364 G   0:55:03      
16 Andrew  Shelbourne 354     0:55:30 0:51:00 32  
17 Andy Hauser 360     0:55:46 0:49:46 25  
18 John Levick 340     0:56:00 0:49:00 13  
19 Charlie Adams 339     0:56:07 0:50:37 29  
20 Jordan Mullinger 357 F   0:56:10 0:47:40 6  
21 Maggie Sykes 348 F   0:57:19 0:46:19 2  
22 Clark Hind 342 N 3 0:57:24      
23 Edd James 374 N 4 0:59:20      
24 Ruby Sykes 375 NF 5 0:59:20     Fastest Female Novice
25 Andy Brentley 334 N 6 0:59:21      
26 Jonny Sykes 349     0:59:37 0:49:07 16  
27 Richard Sunman 377 N 7 1:00:10      
28 Michael Moncreiff 336 N 8 1:00:23      
29 Craig Coulson 369 G   1:00:30      
30 Paul Fearns 367     1:00:30 0:52:00 34  
31 Alannah Booth 353 F   1:00:38 0:48:08 10  
32 Sean Doyle 397     1:01:12 0:46:42 3  
33 Richard McLeod 396     1:01:43 0:52:13 35  
34 Kath  Farquhar 362 F   1:02:22 0:53:52 38  
35 Fran Whitworth 344 F   1:02:32 0:49:02 14  
36 Geoff  Hall 386 G   1:02:41      
37 Shaun Coggon 382     1:02:45 0:50:15 28  
38 Zoe Storr 350 F   1:02:55 0:47:25 4  
39 Phil Martin 341     1:02:57 0:52:57 37  
40 Craig Noble 335 N 9 1:02:59      
41 Kevin Yewlett 347     1:04:20 0:51:50 33  
42 Judy Howells 356 GF   1:04:33      
43 Ian Goulding 345     1:05:12 0:52:42 36  
44 Barbara Hinchliffe 383 F   1:06:03 0:50:03 26  
45 Richard Wade 363     1:07:47 0:57:17 40  
46 Liz Woodfield 355 F   1:09:27 0:48:57 12  
47 Neil Midgley 372     1:09:49 0:47:49 9  
48 Jean Shotter 361 F   1:09:56 0:49:26 21  
49 Nick Helm 333 N 10 1:09:59      
50 Paul Winn 388 N 11 1:10:00      
51 Steve Hewitt 365     1:10:57 0:48:27 11  
52 Jason Haigh 373     1:11:23 0:54:53 39  
53 Richard Smith 352     1:12:01 0:49:31 23  
54 Mark Catney 391 N 12 1:13:21      
55 Tim  Cock 389     1:13:38 0:49:08 17  
56 Roger  Bradley 343     1:15:27 0:50:57 31  
57 James Foster 346 G   1:15:35      
58 Diane  Lee 384 NF 13 1:15:55      
59 Debbie Beck 359 NF 14 1:16:25      
60 Janet Adams 338 F   1:16:42 0:50:12 27  
61 Jane Stirling 395 NF 15 1:18:45      
62 Richard Whale 385     1:19:13 1:02:43 41  
63 Elizabeth Denney 380 N 16 1:19:46      
64 Ian Denney 381     1:19:55 1:04:25 42  
65 Louise Adams 337 JNF   DNF      
66 Juan Biurrun 358     DNF      
67 Simon Barrans 387 N   DNF      
68 Steve Green 400     DNF      

 

Full results in Excel: Tinker Cup Results

Pos Forename Surname No. Guest / Novice  Novice  placing Predicted time Actual time Handicap Handicap time Tinker Cup Handicap  placing Awards
1 Chris Law 394 JN 1   0:46:14       Ian Roberts Trophy
2 Jonny McLean 370     0:49:00 0:47:12 0:01:30 0:45:42 1 Tinker Cup
3 Katie Walshaw 398 F   0:47:30 0:47:28 0:00:00 0:47:28 5 Norman Haigh Trophy
4 Kai Sunman 376 N 2   0:49:05        
5 Joe Law 393 J   0:48:30 0:50:31 0:01:00 0:49:31 22  
6 Helen Berry 399 F   0:50:30 0:50:42 0:03:00 0:47:42 7  
7 Dan Shaw 368     0:51:30 0:51:45 0:04:00 0:47:45 8  
8 Dan Stewart 351     0:50:00 0:52:10 0:02:30 0:49:40 24  
9 Mark Law 392     0:51:30 0:53:23 0:04:00 0:49:23 20  
10 Andy Shaw 366     0:52:00 0:53:34 0:04:30 0:49:04 15  
11 Jim Durrans 390     0:51:45 0:53:34 0:04:15 0:49:19 19  
12 Garreth Humphries 378     0:52:00 0:53:41 0:04:30 0:49:11 18  
13 Helena Croft 379 GF     0:53:55        
14 Chris Beadle 371     0:51:30 0:54:43 0:04:00 0:50:43 30  
15 Ian Sutcliffe 364 G     0:55:03        
16 Andrew  Shelbourne 354     0:52:00 0:55:30 0:04:30 0:51:00 32  
17 Andy Hauser 360     0:53:30 0:55:46 0:06:00 0:49:46 25  
18 John Levick 340     0:54:30 0:56:00 0:07:00 0:49:00 13  
19 Charlie Adams 339     0:53:00 0:56:07 0:05:30 0:50:37 29  
20 Jordan Mullinger 357 F   0:56:00 0:56:10 0:08:30 0:47:40 6  
21 Maggie Sykes 348 F   0:58:30 0:57:19 0:11:00 0:46:19 2  
22 Clark Hind 342 N 3   0:57:24        
23 Edd James 374 N 4   0:59:20        
24 Ruby Sykes 375 NF 5   0:59:20       Fastest Female Novice
25 Andy Brentley 334 N 6   0:59:21        
26 Jonny Sykes 349     0:58:00 0:59:37 0:10:30 0:49:07 16  
27 Richard Sunman 377 N 7   1:00:10        
28 Michael Moncreiff 336 N 8   1:00:23        
29 Craig Coulson 369 G     1:00:30        
30 Paul Fearns 367     0:56:00 1:00:30 0:08:30 0:52:00 34  
31 Alannah Booth 353 F   1:00:00 1:00:38 0:12:30 0:48:08 10  
32 Sean Doyle 397     1:02:00 1:01:12 0:14:30 0:46:42 3  
33 Richard McLeod 396     0:57:00 1:01:43 0:09:30 0:52:13 35  
34 Kath  Farquhar 362 F   0:56:00 1:02:22 0:08:30 0:53:52 38  
35 Fran Whitworth 344 F   1:01:00 1:02:32 0:13:30 0:49:02 14  
36 Geoff  Hall 386 G     1:02:41        
37 Shaun Coggon 382     1:00:00 1:02:45 0:12:30 0:50:15 28  
38 Zoe Storr 350 F   1:03:00 1:02:55 0:15:30 0:47:25 4  
39 Phil Martin 341     0:57:30 1:02:57 0:10:00 0:52:57 37  
40 Craig Noble 335 N 9   1:02:59        
41 Kevin Yewlett 347     1:00:00 1:04:20 0:12:30 0:51:50 33  
42 Judy Howells 356 GF     1:04:33        
43 Ian Goulding 345     1:00:00 1:05:12 0:12:30 0:52:42 36  
44 Barbara Hinchliffe 383 F   1:03:30 1:06:03 0:16:00 0:50:03 26  
45 Richard Wade 363     0:58:00 1:07:47 0:10:30 0:57:17 40  
46 Liz Woodfield 355 F   1:08:00 1:09:27 0:20:30 0:48:57 12  
47 Neil Midgley 372     1:09:30 1:09:49 0:22:00 0:47:49 9  
48 Jean Shotter 361 F   1:08:00 1:09:56 0:20:30 0:49:26 21  
49 Nick Helm 333 N 10   1:09:59        
50 Paul Winn 388 N 11   1:10:00        
51 Steve Hewitt 365     1:10:00 1:10:57 0:22:30 0:48:27 11  
52 Jason Haigh 373     1:04:00 1:11:23 0:16:30 0:54:53 39  
53 Richard Smith 352     1:10:00 1:12:01 0:22:30 0:49:31 23  
54 Mark Catney 391 N 12   1:13:21        
55 Tim  Cock 389     1:12:00 1:13:38 0:24:30 0:49:08 17  
56 Roger  Bradley 343     1:12:00 1:15:27 0:24:30 0:50:57 31  
57 James Foster 346 G     1:15:35        
58 Diane  Lee 384 NF 13   1:15:55        
59 Debbie Beck 359 NF 14   1:16:25        
60 Janet Adams 338 F   1:14:00 1:16:42 0:26:30 0:50:12 27  
61 Jane Stirling 395 NF 15   1:18:45        
62 Richard Whale 385     1:04:00 1:19:13 0:16:30 1:02:43 41  
63 Elizabeth Denney 380 N 16   1:19:46        
64 Ian Denney 381     1:03:00 1:19:55 0:15:30 1:04:25 42  
65 Louise Adams 337 JNF     DNF        
66 Juan Biurrun 358     1:01:00 DNF 0:13:30      
67 Simon Barrans 387 N     DNF        
68 Steve Green 400     0:47:30 DNF 0:00:00      

Pre-2012 news, results & reports are on the old sites: 2009 to 2011, Pre-2009

About us

With a membership of over 550, Holmfirth Harriers is one of the largest athletics clubs in Yorkshire. Join us on club nights Tuesday and Thursday evenings at 7:00 pm. All standards welcome!! Read more>>

google map

Find us on Google Maps

Plus - important information about parking!!

Race and events calendar

New Members

All new members must attend an induction session before they will be allowed to join in any training sessions/runs.

For details of the next induction sessions, please review the race and events calendar above

Lettings

Neiley Pavilion available for hire. Click here for further details.

Keep in touch

Mailing list

To stay infomed on club events by email, contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Feedback

Let us know what you think to the new website. Anything else you’d like to see? 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website info

Please This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. if you would like to add club results or notices.

Website design by Interactive Solutions

Header image licensed by kind permission from www.anti-limited.com

Training nights

7:00 pm Tuesday and Thursdays at:

Neiley Pavillion

New Mill Road
Honley
Holmfirth
West Yorkshire
HD9 6QE

View map

club mark logo

england athletics logo

northern athletics logo

real buzz logo

John Taylor Foundation for Young Athletes Logo

Copyright Holmfirth Harriers Athletics Club 2012