********* This is an archived version of the HHAC website. For the current website go here **************.

Results

Holme Moss Fell Race July 18th 2010

“Holmfirth Host the Champions”

 

The Holme Moss Fell Race, this year part of both the FRA English Championships and the Yorkshire Championships, not surprisingly attracted an all-time record field of 310 athletes.

 

The weather, for the most part wet and windy, brightened towards the end of the day allowing stunning views over the Holme Valley from the Cartworth Moor Cricket Club finish – the second highest cricket ground in the UK.

 

Lloyd Taggart from Dark Peak, followed by Danny Hope of Pudsey and Bramley, set the early pace arriving first and second at the first Holme Moss check point. Pete Vale of Mercia was third at that point but then overhauled the pair to arrive in pole position at Laddow Rocks – a position he held onto through Black Hill and back again to Holme Moss. The eventual winner, Karl Gray of Calder Valley, had however been slowly but steadily overhauling the leading runners and eventually took the lead to win in a new course record time of 2.24.18.

 

Julian Rank at 29 th (2.46.47) was the first runner home from the host club, Holmfirth Harriers and Helen Berry in 87 th (3.08.17) led the Holmfirth ladies. Barbara Hinchliffe was second lady vet O/55 in 184 th place (3.40.17). Other Holmfirth finishers included John Ewart 58 th (2.58.13), Wayne Byram 101 st (3.13.23) Rob Kersey 122 nd (3.19.30), Chris Beadle 176 th (3.37.12), Philip Hobbs 187 th (3.40.45), Ian Shuttleworth 189 th (3.41.10), David Knight 216 th (3.51.35), Andrew Keast 248 th (4.07.08), Jonathan Sykes 283 rd (4.35.34) and Jim Sommerville 284 th (4.36.10).

 

A strong grouping from Pudsey and Bramley easily took the men’s team prize and Todmorden ladies narrowly beat off Dark Peak to take first team place for the ladies.

 

Russell Bangham, the race organiser, thanked the marshals, catering team and other helpers who provided support for the runners during the race and served free refreshments to each athlete at the finish.

 

The event was sponsored by Brooklands Nurseries, Pete Bland Sports, Inov8 and Science in Sport. Access was kindly given by Yorkshire Water, United Utilities and Natural England. Cartworth Moor Cricket Club generously allowed use of their ground and pavilion facilities. Eric Grange, the local farmer, was kind enough to allow access to one of his fields for car parking. The safety of the competitors was ensured by the presence of the Holme Valley and Oldham Mountain Rescue teams.

 

Position Christian Name Surname Club Time Category
1 Karl Gray Calder Valley 2.24.18 MV40
2 Darren Kay Pudsey & Bramley 2.25.01 M
3 Rob Hope Pudsey & Bramley 2.25.29 M
4 Ben Abdelnoor Ambleside 2.25.45 M
5 Pete Vale Mercia 2.26.04 M
6 Graham Pearce Pudsey & Bramley 2.26.37 M
7 Lloyd Taggart Dark Peak 2.27.32 MV40
8 Mark Palmer Mynydd Du 2.31.59 MV45
9 Danny Hope Pudsey & Bramley 2.32.07 M
10 Mark Roberts Borrowdale 2.32.14 MV45
11 Chris Birchall Leeds City 2.32.50 M
12 Jon Morgan Dark Peak 2.34.48 MV40
13 Stuart Bond Dark Peak 2.34.49 M
14 Richard Pattinson Pudsey & Bramley 2.35.22 MV45
15 Shaun Godsman Calder Valley 2.36.56 M
16 Gavin Mulholland Calder Valley 2.38.08 M
17 John Hunt Dark Peak 2.38.33 MV40
18 Philip Sanderson Northumberland 2.38.46 MV40
19 Jonathan Deegan Ambleside 2.39.00 MV40
20 Matt Reedy Ambleside 2.39.05 M
21 Adam Breaks Calder Valley 2.39.59 M
22 Rick Stuart Helm Hill 2.42.13 MV45
23 John Boyle Dark Peak 2.42.54 MV40
24 Michael Fanning Borrowdale 2.43.30 MV40
25 Alex Whittem Calder Valley 2.43.58 M
26 John Helme Ambleside 2.45.36 M
27 Andrew Jebb Bingley 2.46.04 M
28 Tom Addison Helm Hill 2.46.44 M
29 Julian Rank Holmfirth 2.46.47 MV45
30 Alastair Rhodes-Dawson Todmorden 2.47.17 MV40
31 Steven Oldfield Calder Valley 2.48.09 MV50
32 Ian Barnes Ambleside 2.49.20 M
33 Lauren Jeska Todmorden 2.49.31 F
34 Ed Gamble Cheshire 2.49.33 MV40
35 David Naughton Clayton 2.50.09 MV50
36 Mike Johnson Bowland 2.50.34 MV50
37 Brian Stevenson Pudsey & Bramley 2.50.54 MV45
38 Jackie Lee Eryri 2.51.05 F
39 Mark Ollerenshaw Glossopdale 2.51.29 M
40 Simon Patton Dark Peak 2.51.43 MV40
41 Steve Storey Dark Peak 2.51.47 MV50
42 James Titmuss Pudsey & Bramley 2.52.06 M
43 Dave Ward Borrowdale 2.52.22 M
44 Dominic Raby Chorley 2.52.27 M
45 Mike Wallis Clayton 2.53.02 MV50
46 Tom Bush Altringham 2.53.13 M
47 Steve Turland Ilkley 2.53.18 MV40
48 Helen Fines Calder Valley 2.53.32 F
49 Steven Bell Dark Peak 2.53.35 MV45
50 Richard Snowden Totley 2.53.47 MV40
51 Ken Maynard Durham 2.55.16 MV50
52 Tom McGaff Cheshire 2.55.26 MV55
53 Geoffrey Gough Clayton 2.55.48 MV50
54 Julien Minshull Glossopdale 2.56.12 MV45
55 Brian Horrocks Clayton 2.56.31 MV50
56 Nicholas Charlesworth Wharfedale 2.56.48 MV40
57 Dave Collins Todmorden 2.56.55 MV50
58 John Ewart Holmfirth 2.58.13 MV50
59 Olivia Walwyn Altringham 2.58.21 F
60 Hodge Grayson Ambleside 2.58.40 M
61 Mark Messenger Macclesfield 3.00.44 MV40
62 Mark Goldie Calder Valley 3.01.19 MV40
63 David Soles Pennine Fell Runners 3.01.57 MV45
64 Martyn Pollitt Burnden 3.02.15 MV45
65 Paul Shackleton Clayton 3.02.42 MV45
66 Andrew Horsfall Todmorden 3.02.59 MV45
67 Kenneth Taylor Rossendale 3.03.17 MV60
68 Muir Morton Pennine 3.03.41 M
69 Mike Nolan Dark Peak 3.04.18 MV40
70 Vincent Booth Cheshire 3.05.00 MV45
71 Philip Taylor Rossendale 3.05.42 MV50
72 Paul Payne Stockport 3.05.57 MV40
73 Aly Raw Bingley 3.06.15 FV45
74 Kieran Horrigan U/A 3.06.24 MV50
75 Tim Whittaker U/A 3.06.27 MV40
76 Simon Deakin N York Moors 3.06.30 M
77 Keith Holmes Dark Peak 3.06.33 MV55
78 Paul Brannigan Todmorden 3.06.37 MV45
=79 Brian Goodison Abbey Runners 3.07.07 MV55
=79 Jonathan Emberton Calder Valley 3.07.07 MV45
81 Bryan Lomas Congleton 3.07.11 MV40
82 Alan Life Clayton 3.07.21 MV45
83 John Hewitt Glossopdale 3.07.43 MV45
84 Steve Knowles Pennine Fell Runners 3.08.02 M
85 Andrew McDermott Totley 3.08.07 MV40
86 Mike Walsh Kendal 3.08.10 MV60
87 Helen Berry Holmfirth 3.08.17 F
88 Ashley Kay Dark Peak 3.08.21 MV50
89 Paul Hobbs Todmorden 3.08.47 M
90 Ged Callan Bingley 3.08.50 M
91 Paul Biddulph Calder Valley 3.09.24 MV40
92 Leigh Warburton Bowland 3.09.32 MV50
93 Pippa Wilkie Dark Peak 3.09.52 FV40
94 Nicky Spinks Dark Peak 3.10.39 FV40
95 Martin Stocks Dark Peak 3.10.47 MV45
96 Nick Pearce Ilkley 3.10.51 MV55
97 Noel Curtis Pennine Fell Runners 3.11.34 M
98 Chris Ward Wakefield 3.12.29 M
99 Brian Walton Horwich 3.12.44 MV55
100 Richard Bellaries Clayton 3.13.11 MV55
101 Wayne Byram Holmfirth 3.13.23 MV40
102 Ozzie Kershaw Todmorden 3.13.26 MV50
103 Robert Taylor Pennine Fell Runners 3.13.33 MV60
104 Hazel Robinson Ambleside 3.14.07 F
105 David Horrocks Clayton 3.14.24 MV45
106 Jon Sharples Clayton 3.14.57 MV55
107 Kevin Holmes FRA 3.15.37 MV45
108 Roy Gibson Dark Peak 3.16.05 MV50
109 Bill Johnson Calder Valley 3.16.15 MV40
110 Jan Danilo-Garbacki Dark Peak 3.16.25 MV40
111 Stephen Booth U/A 3.16.29 MV45
112 Sarah May Todmorden 3.16.35 F
113 Dicky Wilkinson Dark Peak 3.16.40 MV50
114 Julie Carter Keswick 3.16.58 FV45
115 David Safranauskas Cheshire 3.17.05 MV40
116 Garry Traviss Calder Valley 3.17.07 MV45
117 Lynne Clough Chorley 3.17.28 FV40
118 Tony Hall Dark Peak 3.17.52 MV45
119 Phil Clayton FRA 3.18.15 MV40
120 Tamara Hird Wharfedale 3.19.00 F
121 Simon Rippon Penistone 3.19.23 MV45
122 Rob Kersey Holmfirth 3.19.30 MV55
123 Andrew Anastasi Glossopdale 3.19.38 MV45
124 Greg Rimmer Dark Peak 3.19.41 MV45
125 Ben Gudger Chorton 3.19.53 M
126 Laura Gibson Totley 3.19.58 F
127 Lee Shimwell Calder Valley 3.20.18 M
128 Andrew Waddington FRA 3.21.09 MV40
129 Chris Swallow U/A 3.21.33 M
130 Mike Wardle Calder Valley 3.22.03 MV50
131 Mark Smith Pennine 3.22.12 MV50
132 David Rogers Westerlands CCC 3.22.29 MV45
133 Elizabeth Batt Dark Peak 3.23.06 FV45
134 Mike Noble Pennine Fell Runners 3.23.50 MV60
=135 Gill Myers Wharfedale 3.24.38 FV50
=135 Heather Marshall Angels 3.24.38 F
137 Nick Hewitt Bowland 3.26.59 MV55
138 Rod Sutcliffe Calder Valley 3.27.03 MV55
=139 Declan O'Duffy Bowland 3.27.10 MV50
=139 Katherine Evans Keswick 3.27.10 F
141 Tim Rippon Totley 3.27.35 MV45
142 Holly Williamson Keswick 3.27.41 F
143 Steve Hunter Calder Valley 3.28.10 MV40
144 Ivan Whigham Clayton 3.28.41 MV45
145 Neil Weightman Erewash 3.28.47 MV45
146 Matthew Boyes U/A 3.29.01 MV45
147 Wendy Dodds Clayton 3.29.15 FV55
148 Jean Brown Clayton 3.29.23 FV40
149 Kath Brierley Todmorden 3.29.29 FV45
150 Mike Cooper Cheshire 3.30.15 MV45
151 Dave Hogg Glossopdale 3.30.54 MV50
152 Nick Murphy Calder Valley 3.31.14 MV50
153 Jackie Foxall Dark Peak 3.31.16 M
154 Josh Render U/A 3.31.25 M
155 Darrell Bradbury Dark Peak 3.32.02 MV45
156 Daniel Shaw U/A 3.32.12 M
157 Adrian Lowery Bowland 3.32.19 M
158 Bill Goodwin Pennine 3.32.44 MV45
=159 Kath Wallis Clayton 3.32.49 FV50
=159 Ian Charlesworth Penistone 3.32.49 MV45
161 Steven Bennett North Derbyshire 3.33.18 MV50
162 Helen Lambert Calder Valley 3.33.27 FV40
163 Michael Smith Bingley 3.33.44 MV50
164 Graham McAra Cheshire 3.34.04 MV55
165 Anna Forrest Ambleside 3.34.21 FV40
166 Gary Chadderton Horwich 3.34.29 MV45
167 Brian Horsley Calder Valley 3.34.59 MV60
168 Geoff Spencer U/A 3.35.11 M
169 Louisa Pickles Wharfedale 3.35.24 F
170 Karen Nash Preston 3.35.30 FV45
171 Isaline Hughes Burnden 3.35.34 FV40
172 David Black Clayton 3.35.37 MV40
173 Martin Huddleston Calder Valley 3.35.46 MV40
174 Roy Hunter Harrogate 3.36.01 MV50
175 Judy Howells Wharfedale 3.36.23 F
176 Chris Beadle Holmfirth 3.37.12 MV40
177 R Brown Macclesfield 3.37.29 MV40
178 Gary Platt Chorley 3.37.43 MV50
179 Mary Edgerton Pennine Fell Runners 3.37.57 FV50
180 Michael McLoughlin Preston 3.38.23 MV55
=181 Deborah Gowans Accrington 3.38.35 FV45
=181 Victoria Mansley Accrington 3.38.35 F
183 Richard Bory Valley Hill 3.39.27 MV55
184 Barbara Hinchliffe Holmfirth 3.40.17 FV55
185 Paul Jackson Chorley 3.40.24 MV40
186 Mick Craven Todmorden 3.40.29 MV50
187 Philip Hobbs Holmfirth 3.40.45 MV45
188 Barry Hodgson Ellenborough 3.41.03 MV55
189 Ian Shuttleworth Holmfirth 3.41.10 MV45
190 Lynn Bland Dark Peak 3.41.54 FV45
191 Jeff Winder Calder Valley 3.42.02 MV55
192 Claire Hanson Calder Valley 3.42.06 F
193 Edwin Sherstone Southport Waterloo 3.42.13 MV45
194 Darren McDermott Preston 3.42.23 M
195 Phil Hodgson Todmorden 3.42.33 MV50
196 Adrian Dixon FRA 3.42.52 MV60
197 Andrew Bibby Todmorden 3.43.07 MV50
198 Stephen Kenworthy U/A 3.43.57 MV40
199 Chris O'Doherty U/A 3.43.58 M
200 Martin Whitehead Calder Valley 3.44.07 MV50
201 Nick Dybeck U/A 3.44.36 MV50
202 Charlie Boyce Calder Valley 3.44.56 MV40
=203 Roy Gardner Saddleworth 3.45.27 MV40
=203 Dave Bebbington Denby Dale 3.45.27 MV45
205 Michael Troup Ambleside 3.45.31 MV55
206 Christopher Deacon Penistone 3.46.10 MV45
207 Paul Murray Horwich 3.47.14 MV65
208 Karen Taylor Rossendale 3.47.32 FV50
209 Dennis Lucas Rochdale 3.47.41 MV65
210 Peter Grover U/A 3.47.49 MV45
211 Richard Hopkinson Dark Peak 3.48.49 MV60
212 Ben Crowther Todmorden 3.49.30 M
213 Nick Harris Rossendale 3.49.33 MV60
214 Caroline Pollard North York Moors 3.49.53 FV50
215 Brent Lindsay Penistone 3.50.57 MV50
216 Jackie Scarf Calder Valley 3.51.18 FV45
217 David Knight Holmfirth 3.51.35 MV40
218 Chris Horsfall Handsworth 3.52.01 MV55
219 Julie Gardner Dark Peak 3.52.05 FV50
220 Pat Goodall Totley 3.52.28 FV55
221 Trevor Symonds FRA 3.52.58 MV50
222 Steven Hemingway Spen Valley 3.53.36 MV50
223 Roger Dent Tintwistle Flyers 3.53.37 MV45
224 Linda Murgatroyd Calder Valley 3.54.22 FV40
225 Jimmy Oldfield Calder Valley 3.54.30 MV40
226 Donna Claridge Dark Peak 3.54.35 FV40
227 Melanie Blackhurst Todmorden 3.54.40 FV45
228 Nick Morris Penistone 3.56.02 M
229 Peter Thompson Clayton 3.56.40 MV50
230 Kate Ayres Ambleside 3.57.03 FV50
231 Alan Dale-Hughes U/A 3.57.43 MV55
232 Jude Stansfield Glossopdale 3.57.56 FV40
233 Mark Latham Bingley 3.58.16 MV50
234 Anthony Horsfall Handsworth 3.59.40 MV40
235 Richard Thackeray Featherstone 4.00.00 MV40
236 John Armistead Dark Peak 4.00.40 MV65
237 Adrian Baker Penistone 4.01.00 MV45
=238 Joanne Armistead Dark Peak 4.01.58 F
=238 Dave Kershaw Chorley 4.01.58 MV50
240 Andy Collinson East Hull 4.02.48 MV45
241 Tony Steward Calder Valley 4.03.16 MV55
242 Gary Kennedy Handsworth 4.03.20 MV50
243 Michael Bourne Dark Peak 4.03.45 MV40
244 Paul Pycroft Dark Peak 4.03.55 M
245 Elise Milnes Todmorden 4.04.41 FV50
246 Colin Williamson Shropshire Shufflers 4.06.16 MV65
247 Paul Griffiths Penistone 4.06.48 MV50
248 Geoffrey Dimelow Penistone 4.06.55 MV55
249 Andrew Keast Holmfirth 4.07.08 MV40
250 Peter Calladine Saddleworth 4.10.03 MV55
251 Kim Clark Keswick 4.11.28 FV50
252 Peter Davison Penistone 4.11.45 M
253 Andrew Brightmore U/A 4.11.47 M
=254 Katy Thompson Clayton 4.11.48 FV55
=254 Malcolm Coles Valley Striders 4.11.48 MV65
256 Julie Clayton Scarborough 4.12.26 FV45
257 Alistair McMillan Dark Peak 4.12.43 MV40
258 Kath Parr Totley 4.13.08 F
259 Graham Lloyd Calder Valley 4.13.30 MV45
260 Gail Tombs Calder Valley 4.13.54 FV55
261 Alan Ashforth Handsworth 4.15.00 MV60
262 Robert Lillie Esk Valley 4.16.34 MV55
263 John Nunn Calder Valley 4.16.36 MV50
264 Simon Harrison Totley 4.16.57 MV40
265 Gillian Wisbey Calder Valley 4.18.21 FV40
266 Stephanie Goodchild Manchester YMCA 4.18.35 FV40
267 Louise Abdy Todmorden 4.18.40 FV50
268 Madeleine Watson Thames Hare + Hounds 4.19.17 FV45
269 Thirza Hyde Calder Valley 4.19.45 FV50
270 Chris Burrell Halifax 4.20.13 MV50
271 Chris Clark Keswick 4.21.44 MV60
272 Rod Campbell Staffs Moorlands 4.22.03 MV60
273 Philip Pittson Erewash 4.22.11 MV60
274 Edward Sawford Edgworth C + R 4.22.30 M
275 Ben Bowler U/A 4.23.19 M
276 John Riley Calder Valley 4.23.55 MV55
277 Roger Ashby Pennine 4.27.18 MV65
278 Alexis Dinsmor Pennine Fell Runners 4.29.11 FV60
279 Andrew Waters Barnsley 4.29.20 MV50
280 Dominic Hirst U/A 4.29.53 MV40
281 Russell Hirst U/A 4.29.58 MV40
282 Richard Knowles Totley 4.33.07 M
283 Raymond Brown Penistone 4.34.59 MV65
284 Jonathan Sykes Holmfirth 4.35.34 MV45
285 Jim Sommerville Holmfirth 4.36.10 MV60
286 Geoff Webster Valley Striders 4.38.55 MV65
287 Henry Marston RHAC 4.41.56 MV60
=288 Sophie Brown Ilkley 4.42.31 F
=288 Sharon Meadows Ilkley 4.42.31 FV40
290 David Parke Scarborough 5.00.35 MV60
291 Mark Green 100Kilometres assoc 5.08.34 MV55
292 Ian Manners Manchester YMCA 5.12.02 MV40
293 Denis Wood Borrowdale 5.18.32 MV65
DNF Sophie Barraclough Holmfirth FV40
DNF Paul Crabtree Wharfedale MV40
DNF David Evans Ambleside M
DNF Helen Garrett Ambleside F
DNF Helen Gilbert Totley F
DNF Lucy Hobbs Todmorden FV40
DNF Geoffrey Howard Ilkley MV65
DNF Andrew Hunt Otley MV40
DNF Maureen Laney Calder Valley FV55
DNF Nigel Moran Holmfirth MV40
DNF Lou Roberts Kendal F
DNF Adrian Rushworth Bingley MV50
DNF John Spencer Rotherham MV45
DNF Kenny Turner Dark Peak MV50
DNF Richard Whale Holmfirth MV55
DNF Jackie Winn Ellenborough MV55
DNF Ian Winterburn Dark Peak MV40
310 RUNNERS STARTED
293 RUNNERS FINISHED

 

Position Name Club Time
Top 10 Male 1 Karl Gray (MV40) Calder Valley 2.24.18
2 Darren Kay Pudsey & Bramley 2.25.01
3 Rob Hope Pudsey & Bramley 2.25.29
4 Ben Abdelnoor Ambleside 2.25.45
5 Pete Vale Mercia 2.26.04
6 Graham Pearce Pudsey & Bramley 2.26.37
7 Lloyd Taggart (MV40) Dark Peak 2.27.32
8 Mark Palmer (MV45) Mynydd Du 2.31.59
9 Danny Hope Pudsey & Bramley 2.32.07
10 Mark Roberts (MV45) Borrowdale 2.32.14
Top 10 Female 1(33) Lauren Jeska Todmorden 2.49.31
2(38) Jackie Lee Eryri 2.51.05
3(48) Helen Fines Calder Valley 2.53.32
4(59) Olivia Walwyn Altringham 2.58.21
5(73) Aly Raw (FV45) Bingley 3.06.15
6(87) Helen Berry Holmfirth 3.08.17
7(93) Pippa Wilkie (FV40) Dark Peak 3.09.52
8(94) Nicky Spinks (FV40) Dark Peak 3.10.39
9(104) Hazel Robinson Ambleside 3.14.07
10(112) Sarah May Todmorden 3.16.35
Male Veterans O/40 1(1) Karl Gray Calder Valley 2.24.18
2(7) Lloyd Taggart Dark Peak 2.27.32
3(8) Mark Palmer Mynydd Du 2.31.59
Female Veterans O/40 1(73) Aly Raw Bingley 3.06.15
2(93) Pippa Wilkie Dark Peak 3.09.52
3(94) Nicky Spinks Dark Peak 3.10.39
Male Veterans O/45 1(8) Mark Palmer Mynydd Du 2.31.59
2(10) Mark Roberts Borrowdale 2.32.14
3(14) Richard Pattinson Pudsey & Bramley 2.35.22
Female Veterans O/45 1(73) Aly Raw Bingley 3.06.15
2(114) Julie Carter Keswick 3.16.58
3(133) Elizabeth Batt Dark Peak 3.23.06
Male Veterans O/50 1(31) Steven Oldfield Calder Valley 2.48.09
2(35) David Naughton Clayton 2.50.09
3(36) Mike Johnson Bowland 2.50.34
Female Veterans O/50 1(=135) Gill Myers Wharfedale 3.24.38
2(147) Wendy Dodds Clayton 3.29.15
3(=159) Kath Wallis Clayton 3.32.49
Male Veterans O/55 1(52) Tom McGaff Cheshire 2.55.26
2(67) Kenneth Taylor Rossendale 3.03.17
3(77) Keith Holmes Dark Peak 3.06.33
Female Veterans O/55 1(147) Wendy Dodds Clayton 3.29.15
2(184) Barbara Hinchliffe Holmfirth 3.40.17
3(=219) Pat Goodall Totley 3.52.28
Male Veterans O/60 1(67) Kenneth Taylor Rossendale 3.03.17
2(86) Mike Walsh Kendal 3.08.10
3(103) Robert Taylor Pennine Fell Runners 3.13.33
Female Veterans O/60 1(278) Alexis Dinsmor Pennine Fell Runners 4.29.11
Male Veterans O/65 1(207) Paul Murray Horwich 3.47.14
2(209) Dennis Lucas Rochdale 3.47.41
3(236) John Armistead Dark Peak 4.00.40
Male Teams 1 Pudsey and Bramley 11 points
2 Dark Peak 32 points
3 Calder Valley 32 points
Female Teams 1 Todmorden 294 points
2 Dark Peak 320 points
3 Keswick 395 points

 

 

 

Race Calendar

calendarClub, Championship and other important races now listed on the race calendar.

 

 

About Us

With a membership of over 600, Holmfirth Harriers is one of the largest athletics clubs in Yorkshire. Join us on club nights Tuesday and Thursday evenings at 7:00 pm. All standards welcome!! Read more>>

 

Google map

Find us on Google Maps

Plus - important information about parking!!

 

 

Training Groups

We have a range of training groups covering all abilities. More about training groups here>

 

Keep in touch

dfhfdsghfgdNewsletter

Download the latest Newsletter here.

 

Can't find what you're looking for on the new site? The old site is still available here